hõimupäevad 2001 | kontserdid | sündmused | näitused | teater


Jazzkaar, Ungari Instituut  ja Fenno-Ugria esitlevad:

LÁSZLÓ SÜLE
SOOME-UGRI KVINTETT
T 16. oktoobril kl. 21.00 Sossi klubis (Tartu mnt. 80)

Ungarlasest jazzmuusiku László Süle tutvus Eestiga algas aastaid tagasi, esinemisega Tudengijazzi festivalil. 1988. aastast õpetab ta Helsinki Pop & Jazz Konservatooriumis nii jazzi kui ka klassikalist klaverit. Tema workshopi'des esinevad tihti koos tudengid ja tuntud jazzmuusikud paljudest maadest. Oma jazzi- ja kammerloomingu eest on ta pälvinud mitmeid auhindu. László Süle Soome-Ugri Kvintetis mängivad ta endised õpilased Siim Aimla (saksofonid) ja Tero Saarti (trompet) ning tema ungari triost tuntud muusikud Viktor Hárs bassil ja János Sramko löökriistadel. László Süle mängib bändis klaverit ja tema sulest on enamasti pärit ka uudislooming.

Piletid: 50/25 krooni kohapealt.

László Süle (1955) õppis nooruses küll põllumajandust, kuid lapsena õpitud klaverimäng ja armastus dzhässmuusika vastu viisid ta niikaugele, et 80ndate keskel lõpetas ta Béla Bartóki nimelise konservatooriumi jazziosakonna. Seejärel töötas ta sealsamas pedagoogina. 1988 tegi Süle kontsertreisi Soome, pärast mida kutsuti ta õppejõuks Pop/Jazz konservatooriumi. 90ndatel on Sülel olnud Soomes mitmeid ansambleid ja ta on salvestanud kolm CD-d oma kompositsioonidega. Välisesinemistel on ta muu hulgas esinenud ka Tallinnas.

Süle on väga toimekas muusik ja helilooja, kes on loonud muusikat mitte ainult jazzi kontsekstis vaid ka klassika valdkonnas. Tunnustus on võitnud tema filmimuusika projektid.

János Skramko 1962) lõpetas Ungaris Liszti nimelise akadeemia jazziosakonna, küll alles 90ndate keskpaigas, kuid alates 1982. aastast on ta oma kodumaal olnud aktiivne jazzielus osaleja. Ta on musitseerinud mitmete tunnustatud muusikutega ja mänginud Prantsusmaal, Saksamaal, Soomes, Itaalias, USA-s ning Norras.

Siim Aimla (1974) õppis Eesti Muusikakadeemias klarnetit, kuid alates 1995. aastast õpib Helsingi Pop/Jazz Konservatooriumis saksofoni. Üks Aimla õpetajaid seal on olnud ka László Süle.

Tero Mikael Saarti (1971) mängib trompetit ja flüügelhorni. Ta on musitseerinud nii nüüdismuusikaansambli Avanti! ridades kui ka Soome esindusbigbändiga UMO (seal mängib alates 1993. aastast). Kusjuures viimasega tublisti rohkem. Tal on oma ansambel Tero Saarti Quartet. Plaadistanud on nii UMO-ga, ansamblitega Cool Sheiks, Eternal Erection ja Groove Connection kui ka Mircea Staniga.

Viktor Hárs (1966) õppis Béla Bartóki nimelises konservatooriumis jazzi ja mängis pärast seda mitu aastat reisilaevadel ja hotellides meelahutusmuusikat, reisides nõda läbi umbes 30 riiki. Praegu on ta üks hõivatumaid bassiste Ungaris. Rahvsvaheliselt tuntud muusikud, kellega ta on koos musitseerinud, on näiteks: Fred Hesch, Al Jarreau, Tony Scott, Herbie Mann, Ernie Wilkind, Ed Thigpen jt. Viktori pikka rahvusvahelistel festivalidel mängimise nimistusse kuulub ka kunagine etteaste Tallinnas, Tudengijazzil.


hõimupäevad 2001 | kontserdid | sündmused | näitused | teater